Ana Sayfa / ORTADOĞU / Halep kaçkınları Fırat Kalkanı’nda!

Halep kaçkınları Fırat Kalkanı’nda!

Halep’te yaşlıları, kadınları ve çocukları rejim askerleriyle baş başa bırakıp İdlip’e kaçan muhalifler Fırat Kalkanı’na katılacak.

Halep’te ateşkesin uygulamaya geçmesi ve tahliyelerin sağlanması halinde, muhalifler İdlip’e önceden kaçan gruplarla beraber Fırat Kalkanı Operasyonu’na katılacak.

Hatırlanacağı üzere muhalifler, yaşlı, kadın ve çocukları bırakarak Halep’ten kaçmıştı. 2 ay önce El Nusra (ŞFC) ve Ahraruş Şam, tekrar Halep’e saldırsa da varolan yerleri de kaybederek geri çekilmişti.

6 ay önce Halep’ten Cerablus’a giren 20 bin muhalife, yeni kaçanlarla birlikte 8 bin kişi daha katılmış olacak.

Salı akşam saatlerinde Rusya ve Türkiye’nin arabuluculuğunda Halep’te varılan ateşkes mutabakatına göre, Doğu Halep’teki birkaç kilometre karelik alanda kalan muhalif savaşçılar hafif silahlarıyla birlikte şehri terk edecek.

Mutabakata göre Çarşamba günü talep eden siviller ve tüm muhalifler şehirden ayrılacak, böylece şehirde rejim kontrolü tamamen sağlanacak.

Ancak tahliye, ateşkes anlaşmasını kabul etmeyen İran’ın engellemesi sebebiyle henüz sağlanamadı. Sağlanması halinde on binlerce sivilin yanı sıra, muhalif savaşçıların da hafif silahlarıyla açılan koridordan İdlib’e çıkması konusunda Rusya ve Türkiye anlaştı.

El Bâb operasyonuna destek olacaklar

Şehirde Ahraruş Şam, Türkmen Sultan Murad Tugayları ve Fatih Sultan Mehmed Tugaylarının yanı sıra, Nureddin Zengi birlikleri ve El Nusra cephesi de rejim güçlerine karşı savaşıyor.

Halep’te üç mahalle muhaliflerin ve El Nusra’nın kontrolünde. Bu üç mahallede sıkışmış olan güçler hiçbir yardım alamıyordu ve yoğun bombardıman altındaydı.

İdlib’e geçen Ahraruş Şam, Sultan Murad, Fatih Sultan Mehmed ve Nureddin Zengi’ye bağlı birlikler, buradan Türkiye’ye geçecek.

Hatay üzerinden Kilis’e ve Gaziantep’e geçecek olan savaşçılar, Fırat Kalkanı Operasyonu’yla demokrasi getirilen Çobanbey ve Carablus’a girecek.

Bu birlikler Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu birlikleriyle birleşerek Fırat Kalkanı Operasyonu’na katılacak ve El Bâb’a demokrasi götürmek için ilerleyecek.

Halep’ten daha önce çıkmayı başarmış olan, aynı tugaylara bağlı bazı savaşçılar halihazırda El Bâb bölgesinde. Yeni gelecek savaşçıların organizasyonu için çalışmaya başladılar.

El Nusra’ya bağlı savaşçılar ise Halep’ten çıktıktan sonra İdlib’deki diğer El Nusra gruplarına katılacak.

El Nusra “harici” dediği İslam Devleti ile savaşan ÖSO ve Ahraruş Şam (ve Fetih Ordusu’ndan bazı gruplar) gibi müttefik gruplara “Fırat Kalkanı’nda yer almasakta siz bizim müslüman kardeşlerimizsiniz” mesajını vermişti.

Bu planın işlemesi için öncelikle Halep’te varılan mutabakatın uygulanması ve Şii milislerin engellerinin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Ankara, bunun için yoğun çaba harcıyor.

Bir yandan sahada Rus yetkililer İranlı yetkililerle görüşmeleri sürdürürken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İranlı mevkidaşı Cevad Zarif’i arayarak Halep’te ateşkesi konuştu.

Ayrıca Kontrol edin

Telafer’de son durum! (16 Ocak)

İD HABER / ÖZEL Irak’ta Musul’un batısındaki Telafer şehrine Haşdi Şabi milislerinin ABD’nin yoğun hava …

Bir Yorum

  1. Pingback: HALEP’İ SATAN BOP MÜCAHİDLERİ VE TÜRKİYE’DEKİ “İSLÂMCI ABİLER”İN TİMSAH GÖZYAŞLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis