Ana Sayfa / ORTADOĞU / “Kudüs saldırısını IŞİD yaptı”

“Kudüs saldırısını IŞİD yaptı”

İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu, İsrail’in işgali altındaki Kudüs kentinde yahudileri hedef alan ve 4 askerin ölümüne, 17 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırı hakkında “Saldırıyı İslam Devleti teröristleri yaptı. Tüm işaretler bunu gösteriyor.” dedi.

Netanyahu ayrıca, Kudüs’te bir adamın yahudi yayaların üzerine kamyonunu sürerek 4 askerin ölümüne neden olduğu saldırıyla igili tüm işaretlerin, saldırganın Ebubekir el Bağdadi bağlısı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Netanyahu, Avrupa’da Nice ve Berlin’de gerçekleşen benzer saldırıların Kudüs saldırısıyla bir bağlantısı olabileceğini söyledi.

İsrailli lider, bir daha benzer bir olayın gerçekleşmemesi için gerekli önlemlerin alındığını aktardı.

İsrail’de kabine üyelerinin yaptığı acil güvenlik toplantısında, Ebubekir el Bağdadi sempatizanı olduğu belirlenen kişilerin yargılanmadan hapse atılması yönünde karar alındı.

Dün Kudüs’te bir kamyon sürücüsünün yayaların üzerine sürmesiyle 20’li yaşlarındaki 4 asker hayatını kaybetmişti. Çoğu asker 17 kişi de yaralanmıştı. Kamyon sürücüsü ise vurularak yaşamını yitirmişti.

Saldırı, Kudüs’teki Eski Şehir’in duvarlarına bakan ünlü Armon Hanatziv Kaldırımı’nda meydana geldi.

Polis, saldırganın Doğu Kudüs’teki Jabal Mukaber mahallesinden geldiği söylenen 28 yaşındaki Fadi Kunbar olduğunu açıkladı.

En son, Almanya’nın başkenti Berlin’de yayaların arasına giren bir tır sürücüsü 12 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

Olayın ardından İsrail radyosuna konuşan polis sözcüsü, “Bu bir terör saldırısı” açıklamasında bulundu.

Aynı radyoya konuşan görgü tanığı bir otobüs sürücüsü ise saldırganın yayaların üzerine sürdüğünü kaydetti.

Saldırının görgü tanıklarından biri olan eğitimci Leah Schreiber olay hakkında şunları söyledi:

“Bölgede bulunan askerler hemen kamyonu vurmaya başladı. En başta öldüremediler. Vurulan sürücü kamyonu geri geri sürerecek birkaç askeri daha yaraladı. Bu arada asker gençler bağırdı ve eğitimciler taş duvarların arkasına saklanmalarını söyledi. Sürücü etkisiz hale getirilince doktorlar geldi.”

Son 15 aydır bıçak, silah ya da arabayla İsraillilere düzenlenen saldırıların sayısında yükseliş yaşandı.

AFP haber ajansına göre, İsrail’de Ekim 2015’ten beri şiddet eylemlerinde 247 Filistinli, 40 İsrailli, iki Amerikalı, bir Ürdünlü, bir Eritreli ve bir Sudan vatandaşı hayatını kaybetti.

Ebubekir el Bağdadi bağlısı saldırgan Fadi Kunbar:

http://i.hizliresim.com/PnalGv.jpg

İsrail askerlerine saldırı anı:

İLGİLİ HABERLER:

Kudüs saldırısını kim yaptı?

Ayrıca Kontrol edin

Deyr ez Zor kent merkezi kuşatıldı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriye’nin güneydoğusunda Irak sınırındaki Deyr ez Zor kentinde 3 gündür …

Bir Yorum

  1. NEREDESENİZ?

    EY FASIK, FACİR, MÜNAFIK VE EY KAFİRLER! İSLAM DEVLETİ NEDEN İSRAİLE SALDIRMIYOR DİYENLER NEREDE!!! AMA ONLAR YİNEDE İMAN ETMEZLER ÇÜNKÜ HASTALIKLI İNSANLARDIR……………

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis