Ana Sayfa / ORTADOĞU / TSK El Bab’da sivilleri mi vuruyor?

TSK El Bab’da sivilleri mi vuruyor?

İD HABER / ÖZEL

TSK, Suriye’de Halep’in kuzeydoğusundaki El Bab’ta sivilleri vurduğu iddialarını kesin bir dille yalanladı.

Hatırlanacağı üzere, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 2016’nın Ağustos ayında başlayan Fırat Kalkanı Harekatı’nda bugüne kadar 277 sivilin TSK’nın hava ve topçu saldırılarında öldüğünü açıklamıştı. (Bkz: Link)

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, harekat sırasında sivillerin zarar gördüğüne ilişkin iddiaların Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başarıyla yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı’nı lekelemek, yanlış ve kasıtlı bilgilerle kamuoyu algısını etkilemek amacı taşıdığı belirtilerek, “Fırat Kalkanı Harekatı sırasında sivillerin zarar gördüğüne ilişkin iddiaların gerçekleri yansıtmadığı ve maksatlı olduğu aşikardır” ifadesi kullanıldı.

TSK açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Sivil kayıpların önlenmesi amacıyla, öncelikle hedef tespit ve analizinde konu, detaylı şekilde incelenmektedir. Hedef seçimi yapılırken sivil yaşam alanları göz önünde bulundurularak, bunların hedeflerden mesafeleri kontrol edilmekte ve kullanılan mermiye bağlı olarak emniyet mesafesi içinde hiçbir sivilin ve siviller tarafından kullanılan mekanın bulunmamasına dikkat edilmektedir. Bu yapılırken özellikle sivillere ait barınma alanları, okul,hastane, ibadethane gibi ortak kullanım alanlarının mevkileri, hedef koordinatları ile birlikte harita üzerinde hassas şekilde karşılaştırılmakta ve aralarındaki mesafeler ölçülmektedir. Yeterli emniyet mesafesi bulunmayan hedefler, hedef listelerinden derhal çıkarılmaktadır.”

El Bab’ın dış mahallelerinin bombardımanlardan sonraki hali:

TSK ve Rusya’nın yaptığı bazı bombardımanlar:

BÖLGEDE SON DURUM NE?

Öte yandan, Amak ajansı bölgedeki son durumu çeşitli kareler eşliğinde dünyaya servis etti.

Bölgeden son notlar:

  • El-Bab şehrinin kuzeydoğusunda bulunan Kabasin kasabasının yakınlarındaki Es-Saflaniya köyüne yönelik Suriyeli Muhaliflerin saldırısı püskürtülürken, 11 muhalif öldürüldü.
  • El Bab’a bağlı Kabasin kasabasının yakınlarında bir BMP aracı güdümlü füzeyle vuruldu. BMP’nin vurulma anları: https://justpaste.it/125a9
  • El-Bab şehrine Türk ordusu tarafından 28 hava saldırısı ve 100’den fazla top atışı yapıldı. Hastane kayıtlarına göre saldırılarda 10 kişi hayatını kaybederken, 28 kişi de yaralandı. Bombardımandan sonraki durum: https://justpaste.it/1258y

İD HABER

Ayrıca Kontrol edin

Deyr ez Zor kent merkezi kuşatıldı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriye’nin güneydoğusunda Irak sınırındaki Deyr ez Zor kentinde 3 gündür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis